Kasım 01 2014 14:44:40
Ana Menü
· Ana Sayfa
· Haber Kategorileri
· Forum
· Web Linkleri
· Resim Galerisi
· İletişim
· Arama
· Resim Galerimiz
Fair Play
Resimler
BU SİTEDE SIGARA İÇİLMEZ
Prof.Dr.Yaşar Sevim
YAŞAR SEVİM'İN ARDINDAN
Hentbol Yayınları
Hentbol
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 405
· En Yeni Üye: bekirargun
UYDUDAN HENTBOL
UYDUDAN HENTBOL PROGRAMLARI
ANTRENÖR DERNEĞİ
HENTBOL ANTRENÖRLERİ DERNEĞİ
Desteklediklerimiz
Medyadaki gözünüz

BALIKADAM.ORG

PROFESYONEL APARTMAN YÖNETİCİSİ

TAYYARHOCA.COM

Mersin Hentbol İl temsilciliği

ADANA HENTBOL İL TEMSİLCİLİĞİ

Eskişehir Hentbol İl temsilciliği

Doping Kont.Mrk.
TÜRKİYE DOPİNG KONTROL MERKEZİ
Değişenler..
BİLGİ BANKASI
 • Neden Hentbol.NET
 • Uar. Spor Kuruluşları
 • Olimpiyatlar''da Hent.
 • Dünya Şamp.-Erkekler
 • Dünya Şamp.-Bayanlar
 • Avrupa Şamp.-Erkekler
 • Avrupa Şamp.-Bayan
 • Avrupa Kupaları
 • EHF Şamp.Kulüpler
 • Hentbol''da İlkler
 • Dünden Bugüne MHK
 • Hentbol Yayınları
 • İYİ BİR HAKEMDE ..
  UNUTULMAYACAKLAR
  ÖZCAN ŞANDAĞ......MEHMET ÇAKIT......ÜMİT SÜMERTAŞ....NECDET ERÖZ.....ERGÜVEN MERKEZLİ.....RAMAZAN DEMİRCİ......GAFFAR OKKAN......MEHMET EMİN YÜCELER......HÜSEYİN MOR......FÜSUN CANAN......İSMAİL HAKKI KORKMAZ......OKTAR ELER......MEHMET ÖZTÜRK......SERDAR TOPUZ........MUSTAFA KEFKEF......FAYSAL ÇITAK......SÜLEYMAN ŞAHİN(İzmit-Hentbolcu)....ÜMRAN BOZKURT(K.Maraş-Hentbolcu)......ÜSTÜN DİNÇASLAN( Ankara-Antr)..... ALİ UZUN ..... BURCU YORGUN(İzm.Aliağa Bld.Sp.-Hentbolcu).....FATİH UYSAL.....MUHAMMET AÇICI(Bafra Antr)........İSMAİL DEMİRKUTLU(Kılıçoğlu toprak spor-Beşiktaş-Sporcu).........İLHAN DİNGEÇ (Kılıçoğlu toprak spor -Sporcu).........HAKAN İYİCİL (Kılıçoğlu Toprak Spor -Sporcu).......HAYRETTİN YURDAKUL( Kılıçoğlu Toprak Spor-İdareci)........MUSTAFA GÜVERCİN( Kılıçoğlu Toprak spor-Başkan).......AHMET YILDIZLAR (Kılıçoğlu Toprak spor-sporcu)...........KASIM ULUDAĞ (Uşak İl Hk.)........KAZIM IRNAK(Elazığ İl Hk.)........KENAN SÖNMEZ( Hatay İl Tms.)..........ATİLLA DAMLACI (Trabzon-Federasyon eski Yön.Krl.Üyesi)..........ŞEREF TUNCA (Eski federasyon Başkanı)..............ORHAN CÜRDANELİ........YAKUP ÇİCEK(14)BİNGÖL.........ŞEYHMUZ ALADAĞ(14)BİNGÖL...........PROF.DR.YAŞAR SEVİM...........DERVİŞ AKSOY (Hentbolcu-İzm.Bld.)..........FATMA CENGİZ (Hentbolcu Arcelil-İTÜ)..........METİN CİLDAM...............BEDRİ TELLİKURŞUN.............ŞAHİN GÖKTÜRK.................GÖNÜL ŞANDAĞ..............ÖZNUR ULUİŞDEN (11-Eskişehir)..................RAMAZAN TEMİZ YENİ BORNOVA SPOR KULÜBÜ HENTBOL SORUMLUSU...............ATİLLA BOSTANCIOĞLU...................ZÜRREV KESDİ.....................ONUR PINAR (Hentbolcu)........ SONER GENC (Hentbolcu- Özel İdare Spor kulubu)........SERDAR YERELİ.......BÜLENT KALKANLI (Antrenör-Sinop Eğt.S.K)........KEVSER ERMİN HENTBOLCU ESKİŞEKİR.................YAKUP DURMUŞ(09.08.2012)..............H.Tahsin ÖZDEMİR (İzmir - Tarişspor- Antrenör) ...............MAHİR ÖZATAĞAN (ANKARA CEBECİ SPOR SALONU SAĞLIK GÖREVLİSİ VE İL TEMSİLCİ YRD.SI)............. CETİN SEZGİN (zONGULDAK İL TEMS.)......... ERDOĞAN ÖZARMAN (Miili Hakem-Zonguldak)........(eksik isimler için ilginizi bekliyoruz)...
  PLAJ HENTBOLU OYUN KURALLARI
  PLAJ HENTBOLU OYUN KURALLARI

   

  Kural 1 : Oyun Alanı

  1:1 Oyun alanı (Şekil 1) dikdörtgen biçiminde, 27 m uzunluğunda ve 12 m genişliğindedir. Bir oynama alanı ve iki kale alanından oluşur.

  Oyun Alanı’nın yüzeyi en az 40 cm derinliğinde bir kum tabakasından müteşekkildir. Oyun Alanı’nın çevresinde yaklaşık 3 m genişliğinde serbest bir alan bulunmalıdır.

  1:2 Oyun Alanı’nın uzun kenarları “kenar çizgileri”, kısa kenarları “dış kale çizgileri” olarak adlandırılırlar. Kale dış kale çizgisinin tam ortasında bulunur ve 3 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğindedir.Kale direkleri arasındaki çizgi “kale çizgisi” olarak adlandırılır ve kuma çizilir.

  1:3 Kale alanı dış kale çizgisine 6 m mesafede paralel bir çizgi çizilerek belirlenir (kale alanı çizgisi).

  1:4 Oynama alanı 15 m uzunluğunda ve 12 m genişliğindedir. Çevreleyen çizgiler 8 cm civarında genişliği olan elastik, renkli bir şerit veya yine esnek ve renkli bir halat ile gösterilir.

  1:5 Saat hakemi masası en az üç dört kişinin oturmasına yetecek durumda olmalı ve kenar çizgisinin tam ortasından en az 3 m geriye konmalıdır.

  1:6 Saha oyuncuları için değişme alanı 15 m uzunluğunda ve yaklaşık 3 m genişliğindedir. Sahanın her iki yanında, kenar çizgilerinin dışında birer tane bulunur.

  1:7 Kaleciler sahayı değişme alanındaki kenar çizgisi ya da kendi takımlarının kale alanındaki kenar çizgisi üzerinden terk etmek zorundadırlar (4:3, 5:5).

  Kaleciler sahaya kendi takımlarının kale alanındaki kenar çizgisi üzerinden girmek zorundadırlar (4:3, 5:5).

  Kural 2 : Oyun Süresi

  2:1 Oyun ayrı ayrı sonuçlanan iki devreden oluşur. Her devre 10 dakika sürer ( ancak bkz. kural 2:4 ve 2:6). Devre arası 5 dakika sürer.

  2:2 Her devre hakem atışıyla başlar (kural 10,15). Yazı-tura ile kaleler belirlenir. Diğer takım hangi kenar çizgisinde değişme alanının bulunacağını seçer. Devre arasından sonra takımlar kaleleri değişirler. Değişme alanlarını değişmezler.

  2:3 Devre başına her takım bir takım molası alabilir.

  2:4 Bir devrenin sonunda skor berabere ise “altın gol” uygulamasına geçilir, yani bir sonraki gol kazananı belirler. Oyun tekrar hakem atışıyla başlar (kural 15). Her devrenin galibi bir puan alır.

  2:5 İki devre de aynı takım tarafından kazanılırsa, bu takım 2:0’lık skorla mutlak galip olur.

  2:6 Her takım bir devre kazanırsa sonuç beraberliktir. Her zaman bir kazanan olması gerektiğinden, “kaleciye karşı bir oyuncu (bire bir)” uygulamasına geçilir (kural 9).

  Kural 3 : Top

  3:1 Oyun yuvarlak, kaygan olmayan kauçuk bir topla oynanır.

  Erkekler topu 350 - 370 g ağırlığındadır ve çevresi 54 - 56 cm’dir. Bayanlar topu 280 - 300 g ağırlığındadır ve çevresi 50 - 52 cm’dir.Karışık takımlarla oynanan oyunlarda erkek topu kullanılır.

  Çocukların karşılaşmalarında daha küçük bir top kullanılabilir.

  3:2 Her karşılaşmadan önce en az 3 adet kurallara uygun top bulunmalıdır. Yedek toplar her kalenin tam arkasında belirlenmiş olan yerlerde dururlar. Top oyun alanını terk ettiğinde, herhangi bir oyun süresi kesintisine mahal vermemek amacıyla, kaleciler hakemin işareti üzerine bir yedek topu mümkün olduğunca çabuk bir biçimde oyuna sokmalıdırlar.

  Kural 4 : Takımlar

  4:1 Prensipte takımlar 8 kişiden oluşurlar ve en az 6 tanesi oyunun başlangıcında sahada bulunmalıdır. Oyuncu sayısı dördün altına düşerse, oyun durur ve söz konusu takım mağlup olarak ilan edilir.

  4:2 En çok 4 oyuncu (3 saha oyuncusu ve 1 kaleci) sahada bulunabilir. Geriye kalan oyuncular yedektir ve kendi değişme alanlarında kalırlar. Prensipte, oturmaları gereklidir.

  4:3 Oyunun durmasına yol açan bir hatalı değişme sonrasında, oyun karşı takım lehine bir serbest atış (kural 13) veya 6-metre atışıyla (kural 14) devam eder. Aksi takdirde, duruma bağlı olarak olayın gerektirdiği atışla yeniden başlar. Hatalı oyuncu tard edilir.

  4:4 Tüm oyuncular yalınayak oynarlar. Çorap veya bandaj kullanılmasına izin verilir. Spor ayakkabıları ve ayağa giyilen diğer eşyaya izin verilmez.

  Kural 5 : Kaleci

  5:1 Kaleci, topa sahip olmadığında, kale alanını terk edebilir ve oynama alanında saha oyuncusu olarak oynayabilir.

  5:2 Kaleci saha oyuncusu olarak gol attığında fazladan bir puan verilir (kural 9:1) (6-metre atışı istisnadır).

  5:3 Bire bir uygulaması sırasında, kaleci kendi kale alanından bir “doğrudan atış”la gol kaydederse, fazladan bir puan verilir. (kural 9:1).

  5:4 Her golden sonra oyun kale alanından kaleci atışıyla yeniden başlar (kural 9:1, 10:2, 12:1).

  5:5 Kaleci değişimi:

  Bir kaleci sadece kendi kale alanındaki kenar çizgisinin üzerinden oyuna girebilir (kural 1:7, 4:3).

  Kaleci kendi takımının değişme alanının ya da kale alanının kenar çizgisi üzerinden oyun alanını terk edebilir(kural 1:7,4:3).

  Kural 6 : Kale Alanı

  6:1 Kale alanında olsa dahi, durmakta veya yuvarlanmakta olan topla her zaman oynanabilir. Ancak saha oyuncuları bunun için kale alanına giremezler (serbest atış)

  Kural 7 : Topla Oynama

  7:1 Yerde duran ya da yuvarlanan topa plonjon yapmaya izin verilebilir.

  7:2 Top, en son dokunan oyuncu tarafından tekrar alınmadan önce 3 saniyeden uzun süre yerde kalamaz.

  Kural 8 : Rakibe Karşı Davranışlar

  8:1 IHF kural 8 aynı şekilde uygulanır.

  İzin Verilenler

  8:1

  a) Eller ve kollar topu kazanmak veya blok yapmak için kullanılabilir.

  b) Açık elle ve herhangi bir yönden rakipten top çelmek

  Rakip topsuz bile olsa, vücutla perdeleme yapılabilir.

  Yüz yüze iken ve bükülü kolla rakibe temas edilebilir ve rakibi gözlemek ve takip etmek için bu temas sürdürülebilir.

  İzin Verilmeyenler

  8:2 Rakibin elindeki top vurarak veya çekerek alınamaz.

  Kollar, eller ve bacaklar kullanılarak rakip engellenemez veya zorlanamaz.

  c) Rakibe sarılma, tutma, itme ve üzerine sıçrama yapılamaz.

  d) Kurallara aykırı olarak (toplu ya da topsuz) rakip engellenemez, perdelenemez veya tehlikeye düşürülemez.

  Not: Kural 8:2 a-d de sıralanan kuralların ihlalleri savunma ve hücum oyuncuları için eşit şekilde değerlendirilip uygulanmalıdır.

  Hücum oyuncularının savunma oyuncuları üzerine sıçraması veya koşması

  hücum faul olarak değerlendirilmelidir. Bu kuralın uygulanması için, vücut teması anında savunma oyuncusunun, hücum oyuncusunun önünde önceden yerini almış olması ve öne hareketi bulunmaksızın, doğru savunma pozisyonunda olması gerekir.

  8:3 Rakibe karşı davranışları düzenleyen kuralların (8.2a-d) ihlalleri durumunda,

  rakip takım lehine serbest atış (13.1g) veya 7m atışına (14.1a) karar verilir.

  8:4 Rakibe karşı davranışları düzenleyen kuralların ihlalleri durumunda, hareket

  temel olarak topa değil de rakibe karşı ise arttırmalı ceza ile cezalandırılmalıdır (17.1b, 17.3b). Arttırmalı ceza spor dışı davranışlar için de uygulanır. (17.1d).

  8:5 Oyuncu rakibe karşı yaptığı hareketle rakibinin sağlığını tehlikeye sokarsa

  diskalifiye edilir (17.5b). Özellikle :

  Atış kullanan veya pas veren bir oyuncunun atış koluna yandan veya arkadan, vurmak veya çekmek,

  Rakibin başına veya boynuna gelen bir darbeyle sonuçlanan her türlü hareket,

  c) Rakibin vücuduna ayakla, dizle veya başka bir şekilde vurmak,

  d) Koşan, sıçrayan veya hücum halinde olan rakibi, vücut kontrolünün kaybolmasına neden olacak şekilde itmek.

  Ağır spor dışı davranışlar diskalifiye ile cezalandırılır (17.5d).

  Oyun sırasında fiili saldırıda bulunan oyuncu ihraç edilir (17.7 - 9).

  Tard cezası alan oyuncular (kural 17:1) iki takım arasında top el değiştirdiği anda oyun alanına girebilir veya değiştirilebilirler.

  Diskalifiye (kural 17:3) veya ihraç (kural 17:3) edilen oyuncuların yerine, iki takım arasında top el değiştirdiği anda, bir başka oyuncu girebilir.

  Kural 9 : Skor ve Oyun Sonucunun Belirlenmesi

  9:1 Top tamamen kale çizgisini geçtiğinde bir gol kaydedilir ve bir puan verilir.

  Güzel ve görülmeye değer durumlarda fazladan bir puan verilir (açıklama 1).

  Bir oyuncu topu kendi kalesine atarsa, karşı takıma bir puan verilir.

  Kaydedilen her golden sonra oyun kale alanından kaleci atışı ile yeniden başlar (kural 5:4,10:2,12:1).

  9:2 Her iki takım da birer devreyi kazanırlarsa, “bire bir” uygulamasına geçilir. Her takım, diğer takımla karşılıklı olarak atışlar kullanacak beş oyuncu seçer.

  Eğer kaleci atış yapacaklardan biri olarak seçilirse,bir saha oyuncusu olarak kabul edilir ve bir başka oyuncu kalede kalecinin yerini alır.

  Beş atış sonrasında daha fazla puan alan takım kazanır.

  “Bire bir” durumunda hakemler kalelerin ve başlayacak takımın belirlenmesi amacıyla yazı-tura atarlar.

  Başlangıçta her iki kaleci kendi kale çizgilerinde dururlar.

  Hareketine başlamadan önce, seçilen her saha oyuncusu bir ayağını kale alanı çizgisi ile sağ veya sol kenar çizgisinin kesiştiği noktaya basmak zorundadır.

  Hakem düdük çaldığında, topu geriye, kale çizgisinde durmakta olan kendi kalecisine atar. Bu pas sırasında top yere değmemelidir.

  Top oyuncunun elini terk ettiğinde her iki kaleci de öne doğru hareket edebilir.

  Topla oynayan kaleci kale alanında kalmalıdır.

  Üç saniye içinde ya karşı kaleye şut çekmeli ya da karşı takımın kalesine doğru koşan takım arkadaşına, top yere değmeksizin, pas vermelidir.

  Bu oyuncu topu alarak nizami bir gol kaydetmeye çalışır.

  Hücum eden kaleci veya saha oyuncusu tarafından bir kural ihlali yapılırsa, hücum sona erer.

  Savunma yapan kaleci kale alanını terk ederse, topa sahip olmadığı sürece, istediği an tekrar kale alanına geri dönebilir.

  9:3 “Bire bir” pozisyonunda kaleci bir kural ihlali yaparak golü önlerse, 6-metre atışı verilir.

  Bu 6-metre atışı sonrasında bir gol kaydedilirse, fazladan bir puan verilir.

  9:4 İlk turdan sonra sonuç belli olmazsa, “bire bir” atışlar devam eder.

  Bu noktada, takımlar kaleleri değişirler ve tekrar beşer oyuncu seçilir (ancak bkz. Açıklama4)

  Bu kez diğer takım önce başlar.

  Bu ve bunu izleyen herhangi bir turda, aynı sayıda atış sonrasında bir takımın öne geçmesi neticesinde müsabaka sonucu belli olur.

  9:5. Eğer oyuncu sayısı bir turda beşin altına düşerse, söz konusu takım buna uygun olarak daha az sayıda atış şansına sahip olur, çünkü hiç bir oyuncu ikinci kez atış kullanamaz.

  9:6 “Bire bir” uygulaması sırasında ilgili tüm saha oyuncuları değişme alanlarında kalırlar. Atışlarını kullanan oyuncular değişme alanlarına geri dönerler.

  Kural 10 : Oyuna Başlama

  10:1 Oyunun her devresi hakem atışıyla başlar (kural 15).

  10:2 Bir gol kaydedildiğinde, oyun kale alanından ve golü yiyen kaleci tarafından kullanılan kaleci atışıyla tekrar başlar (kural 5:3, 9:1,12:1)

  10:3 Saha oyuncuları oynama alanında herhangi bir yerde durabilirler.

  Kural 11 : Kenar Atışı

  11:1 IHF kuralları 11:2 ve 11:4 aynen uygulanır.

  11:2Kenar atışı, hakemin düdük işareti olmadan (Bak 16:3b), topa kenar veya dış

  kale çizgisini aşmadan en son dokunan takımın rakibi tarafından uygulanır.

  11:4Kenar atışını kullanan oyuncu, top elinden çıkana dek bir ayağını kenar

  çizgisine basmalıdır. Bu oyuncu topu yere koyup tekrar alamaz, top süremez ve tekrar tutamaz (13:1i).

  11:2 Top tümüyle kenar çizgisinin dışına çıktığında veya savunma takımı oyuncularından birine değerek dış kale çizgisini geçtiğinde kenar atışı verilir (ancak bkz. IHF kural 7:9).

  7:9 Kasıtlı olarak top,kenar çizgiden veya takımın kendi dış kale çizgisinden

  dışarı atılamaz (13:1e).

  Bu sınırlama kaleci için geçerli değildir. Kaleci kendi kale sahasında kontrol altına alamadığı topu kendi dış kale çizgisinden dışarıya çelebilir (kaleci atışı)

  11:3 Kenar atışı topun kenar çizgisini geçtiği noktadan, veya top dış kale çizgisinden ya da kale alanına dahil olan kenar çizgisinden dışarıya çıkmış ise, kale alanı çizgisiyle kenar çizgisinin kesiştiği noktaya en az 1 metre mesafeden kullanılır.

  11:4 Bir atış sırasında savunma oyuncuları atışı kullanan oyuncudan en az 1 m uzakta olmalıdırlar.

  Kural 12 : Kaleci Atışı

  12:1 IHF kuralları 12:2 , 12:3 ve 12:4 aynen uygulanırlar.

  12:2 Aut atışı hakemin düdüğü beklenmeksizin, kale alanından kale sahasının

  dışına doğru kullanılır (Bak 16:3b).

  Kalecinin attığı top kale sahası çizgisini geçince, aut atışı kullanılmış sayılır.

  12:3 Top kale sahasında kalırsa, kaleci topu tekrar oyuna sokar (Bak 6:7c ).

  12:4 Aut atışından sonra top bir başka oyuncuya dokunmadan kaleci topa tekrar

  dokunamaz (5:9, 13:1k).

  12:2 Top dış kale çizgisini veya kale çizgisini geçtiğinde kaleci atışı kullanılır (kural 5:3, 9:1, 10:2 – ancak bkz. IHF kural 5:7, 7:9)

  5:7 Kontrol altına almış olduğu topu kasıtlı olarak kendi kale çizgisinden auta

  atamaz (13:1b).

  7:9 Kasıtlı olarak top,kenar çizgiden veya takımın kendi dış kale çizgisinden dışarı atılamaz (13:1e).

  Kural 13 : Serbest Atış

  13:1 Kural ihlali durumunda karşı takım lehine serbest atış verilir (bkz. IHF kural 13).

  Kural 13 : Serbest Atış ( IHF kural 13).

  13:1Aşağıdaki durumlarda serbest atış verilir:

  a)Hatalı oyuncu değişimlerinde veya kural dışı oyuna girmesi durumunda (4:4-6)

  Kalecinin hatalarında (5:7-10, 15:13)

  Saha oyuncularının kale sahası ihlallerinde (6:2a-b, 6:4)

  Topun hatalı olarak oynanmasında (7:2-4, 7:7-8)

  Topun kasıtlı olarak kenar ya da dış kale çizgisi dışına atılması durumunda (6:7c, 7:9)

  Pasif oyunda (7:10)

  Rakibe karşı hatalı davranışlarda (8:3, 8:5 )

  Hatalı başlama atışlarında (10:3-4)

  Hatalı kenar atışlarında (11:4)

  Hatalı aut atışlarında (12:4)

  Hatalı serbest atışlarda (13:3-4)

  Hatalı 7 m atışlarında (14:3-5, 14:7)

  Hakem atışlarındaki hatalı davranışlarda (15:4)

  Atışların hatalı uygulanışlarında (16:2-5)

  Spor dışı davranışlarda (8:4, 8:6, 17:1d )

  q) Fiili saldırı durumunda ( 8:7, 17:7-9 )

  13:2 Prensipte serbest atış kural ihlalinin yapıldığı yerden yapılmak zorundadır. Ancak serbest atışı kullanacak olan takım için daha elverişli bir pozisyon arz ediyorsa, atış oyun durdurulduğunda topun bulunduğu yerden kullanılır.

  13:3 Serbest atış kullanıldığında, hücum takımı oyuncuları kale alanı çizgisinden en az 1 m uzakta olmalıdırlar.

  13:4 Savunma takımı oyuncuları, atışı kullanan oyuncudan en az 1 m uzakta olmalıdırlar. Ancak kale alanı çizgisi boyunca durabilirler.

  Kural 14 : 6 – Metre Atışı

  14:1 IHF kural 14 ( 7-metre atışıyla ilgili olan ) aynen ve tamamen uygulanır.

  Kural 14 : 7-Metre Atışı ( IHF kural 14 )

  14:17m atışı şu durumlarda verilir:

  Yöneticiler tarafından yapılsa bile sahanın neresinde olursa olsun, belirgin bir gol fırsatının engellenmesi durumunda,

  Kalecinin kale alanı içinde iken, oyun alanında duran veya yuvarlanan topu kale sahasına alması veya topla oyun alanından kale alanına girmesi durumunda (5:11-12),

  Topa sahip hücum oyuncusu karşısında avantaj sağlamak amacı ile savunma oyuncusunun kale sahasına girmesi durumunda (6:2c),

  Bir saha oyuncusu topu kasıtlı olarak kendi kale sahasına attığında kaleci topa dokunursa (6:7b),

  Belirgin bir gol fırsatı varken gereksiz bir düdük çalındığında,

  9:1’ deki açıklama hariç oyuna dahil olmayan bir kişinin müdahalesiyle belirgin bir gol şansının kaçırılmasında,

  14:2 6-metre atışı kullanılırken, atışı kullanan oyuncu, top elinden çıkmadan kale alanı çizgisine veya ilerisine basamaz (serbest atış).

  14:3 Kaleci veya karşı takımın diğer oyuncuları atışı kullanan oyuncuya 1 m’den fazla yaklaşamazlar.

  14:4 6-metre atış sonucu gol olursa, fazladan bir puan verilir (kural 9:1).

  Kural 15 : Hakem Atışı

  15:1 IHF kural 15 aynen uygulanır. Ancak her devre ve “altın gol” uygulaması (devrenin galibini belirlemek amacıyla kullanılır – kural 2:4) hakem atışıyla başlar.

  15:1Aşağıdaki durumlarda oyun hakem atışı ile başlar :

  İki takımın oyuncularının sahada aynı anda hata yapmalarında.

  Top tavana veya sahanın üzerinde sabit bir alete değdiğinde.

  İhlal olmaksızın oyun durdurulduğunda takımlardan hiç birinin topa sahip olmadığı durumlarda.

  15:2 Hakem düdük çalar ve oynama alanının tam orta noktasında topu dikey olarak havaya atar. İkinci hakem masanın karşı tarafındaki kenar çizgisi dışında pozisyon alır.

  Kural 16 : Atışların Kullanılması

  16:1IHF kural 16 aynen uygulanır.

  16:1Tüm oyuncuların atışla ilgili kurala uygun bir pozisyon almış olmaları gerekir.

  Hatalı pozisyonlar düzeltilmelidir (Bak 13:4, 16:7).

  Atış öncesi topun atış yapacak oyuncunun elinde olması gerekir.

  16:2Başlama, kenar, serbest ve 7m atışları yapılırken,atışı yapan oyuncunun bir

  ayağının bir kısmı yerle temasta ve sabit olmalıdır (13:10). Diğer ayak yerden kaldırılabilir ve tekrar yere koyulabilir.

  16:2 Hakem atışı dışındaki tüm atışlar doğrudan gol olabilir (bkz. kural 9:1, 3. paragraf).

  Kural 17 : Cezalar

  17:1 IHF kural 17:3 a-e arasında belirtilen bir kural ihlali veya sportmenlik dışı davranış tard cezası ile sonuçlanmak zorundadır. İki takım arasında top el değiştirir değiştirmez, tard cezası alan oyuncu veya yedeği oyuna girebilir (kural 8:1).

  17:3

  Hatalı değişme veya oyun sahasına kural dışı girişte (4:4-6).

  Artırmalı ceza gerektiren, rakibe karşı kural dışı davranışların tekrarında (8:3).

  Oyuncuların sahada veya saha dışında takım molası sırasında tekrarlayan spor dışı davranışlarında(8:4, 17:11).

  Topa sahip olan takımın aleyhine verilen kararlarda topun yere bırakılmaması durumunda (13:8).

  Rakip atış yaparken, kural dışı davranışların tekrarında (16:7).

  17:2 Aynı oyuncuya ait ikinci tard cezası diskalifiye sonucunu doğurur. Prensipte, iki tard cezasından kaynaklanan diskalifiye, sadece oyun süresinin kalanı için geçerlidir. Bu durum hakemin oyun gereği bir kararı olarak kabul edilir.

  17:3 Ciddi bir kural ihlaline ya da ciddi bir sportmenlik dışı davranışa bağlı olarak doğrudan diskalifiye (IHF kural 17:5 a - d,f) veya fiili saldırı nedeniyle ihraç oyun süresinin kalanı için geçerlidir. Ancak, hadise ileriki sonuçları bakımından federasyonun ilgili birimi veya turnuva yönetimince ele alınır.

  Kural 18 : Hakemler

  18:1 IHF kural 18 aynen ve tümüyle uygulanır.

  Kural 18Hakemler

  18:1 Her müsabaka eşit yetkilere sahip iki hakem tarafından yönetilir. Yazı ve saat

  hakemi de bunlara yardımcı olurlar.

  18:2 Hakemler oyuncuların davranışlarını, oyun mahalline geldikleri andan terk

  ettikleri ana kadar denetlerler.

  18:3 Hakemler maçtan önce oyun alanını, kaleleri ve topları gözden geçirirler ve

  müsabakanın hangi topla oynanacağına karar verirler (3:1). Anlaşmazlık durumu olursa baş hakemin kararı geçerlidir.

  Hakemler ayrıca her bir takım için, takımların uygun formalarla sahada hazır bulunmalarını sağlarlar, takım listelerini, oyuncuların teçhizatını, sayı cetvelini kontrol ederler, değişme bölgesindeki oyuncuları ve takım yöneticilerinin sayısının sınırlar içinde olmasını sağlar ve takım sorumlusunun kim olduğunu tespit ederler.

  Bütün aksaklıklar düzeltilmelidir (4:7).

  18:4 Müsabaka başlamadan önce yardımcı hakem ve her iki takım kaptanlarının

  önünde kura atışı baş hakem tarafından yapılır (10:1).

  18:5 Yardımcı hakem, maç başlangıcında saha hakemi olarak oyunu başlatacak

  takımın yarı alanında yerini alır.

  Bu hakem başlama atışı düdüğüyle müsabakayı başlatır (10:3).

  Müsabaka başladıktan sonra diğer takım topa sahip olduğunda, savunma yapan takımın kale çizgisine gider ve kale hakemi olarak yerini alır.

  Savunma yapan takımın kale hakemi olarak müsabakaya başlayan hakem kendi tarafındaki takım topa sahip olunca saha hakemi pozisyonunu alır ve hücumun sonuna kadar saha hakemi olarak görev üstlenir.

  Müsabaka süresince hakemler zaman zaman saha değiştirirler.

  18:6 Prensip olarak müsabaka aynı hakemler tarafından yönetilmelidir.

  Oyunun kurallara göre oynanmasını sağlamak görevleridir ve hatalı davranışları cezalandırmalıdırlar ( bkz.13:6, 14:10).

  Herhangi bir nedenle hakemlerden biri müsabakaya devam edemeyecek duruma düşerse diğer hakem tek başına yönetir.

  18:7 Prensip olarak saha hakemi aşağıdaki durumlarda düdük çalar:

  16:3a-h kurallarına göre yapılan, tüm atışların uygulanışında ve molalardan sonra (2:4).

  Eğer otomatik bitiş sinyali çalmaz veya saat hakemi bitiş sinyali vermez ise, müsabakayı bitirmek için Prensip olarak kale hakemi aşağıdaki durumda düdük çalar:

  Bir gol atıldığında (9:1).

  18:8 Bir kuralın ihlali durumunda, iki hakemde cezalandırılacak takım için aynı

  fikirde ancak cezanın şekli konusunda farklı düşüncede iseler, daima daha ağır olan ceza uygulanır.

  18:9 Bir kuralın ihlali durumunda veya top oyun alanı dışına çıktığında, iki

  hakemde farklı takımları cezalandırmışlar ise, daima saha hakeminin kararı uygulanmalıdır.

  Saha hakeminin belirgin el işaretinden sonra oyun düdükle yeniden başlatılır (16:3h).

  18:10 Her iki hakem de skoru tutmakla yükümlüdür Ayrıca; ihtar, zaman cezası,

  diskalifiye ve ihraçları da not ederler.

  18:11 Her iki hakem de oyun süresini kontrolden sorumludurlar. Oyun süresi

  konusunda tereddüt olur ise, baş hakemin kararı geçerlidir.

  18:12 Müsabakadan sonra hakemler müsabaka cetvelinin doğruluğunu

  denetlemekle sorumludurlar.

  Oyun alanı dışındaki diskalifiyeler veya hakemlere karşı yapılmış hareketler ve ihraçlar müsabaka cetvelinde belirtilmelidir (17:5c, 17:5d, 17:5f, 17:7)

  18:13 Hakemlerin gözlemlerine dayanarak verdikleri kararlar katidir.

  Kural dışı alınan kararlara itiraz edilebilir.

  Oyun süresince takım sorumluları hakemlere baş vurma hakkına sahiptirler.

  18:14 Her iki hakem de müsabakayı durdurma veya tatil etme yetkisine sahiptir.

  Müsabaka tatil edilmeden önce devamı için her türlü çaba gösterilmelidir.

  18:15 Siyah kıyafet hakemlere ayrılmıştır.

  18:2 Hakemlerin bir gol kaydedildiğinde verilecek puan ile ilgili farklı görüşleri bulunması durumunda, saha hakeminin kararı geçerlidir.

  Kural 19 : Saat ve Yazı Hakemleri

  19:1 IHF kural 19 aynen ve tümüyle uygulanır.

  Kural 19 : Yazı ve Saat Hakemleri

  19:1Yazı hakemi takım listelerini kontrol eder ve sadece listede isimleri bulunan

  oyuncular oynama hakkına sahiptir. Saat hakemi ile birlikte, zaman cezası alan ya da maça geç gelen oyuncuların oyuna katılmalarını denetler.

  Yazı hakemi müsabaka cetvelinin doldurulması ve goller, ihtarlar, zaman cezaları, diskalifiyeler ve ihraçlar gibi bilgilerin doğru olarak yazılmasından sorumludur.

  19:2Saat hakemi aşağıdaki durumları kontrol eder:

  Hakemlerin oyun süresinin durdurulması ve tekrar başlatılması için verdikleri kararlarda(2:4) oyun süresini (2:1, 2:2, 2:4, 2:7).

  Yedek bankındaki oyuncu ve yöneticilerin sayısını (4:1).

  Yazı hakemi ile birlikte, müsabaka başladıktan sonra gelen oyuncuların oyuna katılmalarını (4:3).

  Yedek oyuncuların giriş ve çıkışlarını (4:4-5).

  Oynama hakkı olmayan oyuncuların girişini (4:6).

  İki dakika zaman cezası almış oyuncuların ceza sürelerini (17:4).

  Otomatik olarak sinyal veren skorbord yoksa, saat hakemi devreyi veya müsabakayı bitirme işareti verir.

  19:3Skorbord yoksa, oyun süresinin durdurulduğu molalarda saat hakemi, takım

  yöneticilerine müsabakanın oynanan ve geriye kalan süresini bildirir.

  19:4Eğer skorbord iki dakika zaman cezalarının bitiş zamanını göstermek için

  yeterli değil ise (IHF karşılaşmalarında her takım için en az 3'er oyuncu) kapasiteli olmalı), saat hakemi masaya koyacağı bir kartla her bir cezalı oyuncu için, forma numarası ile sürenin bitimini gösterir. Bu da mümkün değilse sürenin bitiş zamanı bir karta kaydedilerek takım sorumlusuna verilir.

  19:2 Saat ve yazı hakemleri yedek oyuncuların giriş ve çıkışlarını kontrol ederler.

  19:3 Bir oyuncu tard cezası aldığında, yazı hakemi bir kart göstererek bunu teyit eder. Bu kartın üzerinde, oyuncunun ilk tard cezası için “1” ve ikinci tard cezası için “2” ibareleri bulunur.

  El İşaretleri

  1-IHF el işaretleri1 - 11, 13, 16 - 18 aynen uygulanırlar.

  1)Kale sahası ihlali

  11)Pasif oyun.

  13)Hakem atışı.

  16)İhraç.

  18) Mola süresince oyun alanına giriş izni.

  El işareti 12 aynı biçimde uygulanır. Gol.

  Gol kaydedildiğinde bir, iki veya üç puan verilirse (kural 9, 14:4, açıklamalar 1 + 2) saha hakemi bir, iki veya üç parmağıyla bunu göstermek zorundadır.

  İki veya üç puan verildiğinde, kale hakemi ayrıca kolunun tamamıyla dikey bir daire çizer.

  3.El işareti 14 ve 15 değiştirilmiştir. Hakem kural ihlalini belirtir ve hatalı oyuncuyu gösterir. Bükülü bir kolun bilek kısmından diğer el ile yakalanması, kural 17:1 çerçevesinde bir tard cezasını belirtir.

  Hakemler kural 17:3 çerçevesinde “doğrudan” bir diskalifiye için kırmızı bir kart kullanırlar.

  4.Diskalifiye kararları yazı hakemi tarafından havaya kaldırılan bir kırmızı kartla açıkça teyit edilmek zorundadır.

  Bu Sayfayı Paylaş
  AddThis:
  Link:
  BB Kodu:
  HTML:
  Facebook Like:


  Yorum
  Henüz yorum yazılmamış.
  Yorum yaz
  Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
  Oylama
  Sadece üyeler oylayabilir.

  Lütfen Üye olun ya da Üye girişi yapın.

  Henüz bir oylama yapılmamış.
  Atatürk ve Spor
  Üye Girişi
  Kullanıcı Adı

  Parola  Henüz Üye Değil Misiniz?
  Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

  Parolanızı Mı Unuttunuz?
  Buraya Tıklayın
  İSTANBUL HENTBOL
  İSTANBUL HENTBOL İL TEMSİLCİLİĞİ
  SPORTS TV  Kim Kimdir
  HENTBOLUMUZDA KİM KİMDİR
  YAZARLAR
  Şampiyona Takvimi
  Men's EHF Euro 2012
  Europa Championship
  in Serbia

  15-27.01.2012

  Women' EHF EURO2012
  Europa Championship
  in Netherlands

  2-16.12.2012

  Fair Play Türkiye
  TMOK FAIR PLAY
  GAZETEPORT
  HENTBOL PLATFORMU
  HENTBOL GELİŞİM PLATFORMU
  HENTBOL/FACEBOOK
  Hentbol Net

  TWITTER
  İDDİAA- HENTBOL

  ..:: Hentbol.Net - Hentbolun Gerçek Adresi ::.. .


  ..:: Hentbol.NET © 2002 -2013 ::..

  Son Yenileme 17.01.2013

  Bu sitenin Düzenlemesi,Bakım ve Barındırma Hizmeti 3TMEDYA Tarafından Sağlanmaktadır.