Notice: Undefined index: global_303 in /home/apartman/public_html/themes/templates/panels.php on line 36
KKTC HENTBOL FEDERASYONU BASIN AÇIKLAMASI
Kıbrıs'danKKTC Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu

Kamuoyu açıklaması

Konu: THF Başkanı Sn.Tarık Cengiz’in “şimdiki yönetimi tanımıyorum” şeklinde basında çıkan açıklaması.

Günümüz dünyasında ülkelerin ve ülke gençliğinin dışa açılmaları medeniyete ulaşmaları öncelikle spordan geçmektedir.

Ve bizler de yıllardır ambargolar altında mücadelemizi sürdürürken gençliğimizin de dış dünya ile aynı platformada mücadele etmesine olanak sağlamak yolunda, önce kendi içimizde daha sonra da uluslaraları platformda faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için yasalar, tüzükler ve yönetmelikler, talimatlar doğrultusunda uğraş veriyoruz.

Tüm dünyanın en büyük sorunlarının başında şu anda kuşkusuz ekonomik kriz bulunmaktadır. Ve bizler de hem ambargolarla mücadele ederken, hem de ekonomik krizi en düşük seviyede hissetmek için kaynak arayışları sürdürüyor, KKTC devletimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanan imkanları en iyi şekilde kullanmayı planlayarak hareketlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Genelde ülke sporumuzun, özelde ise hentbolumuzun, hentbolcularımızın başarının ve iyinin en yüksek mertebesine erişmesi için elimizden geldiğince çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Geçmişten günümüze kadar kısıtlı maddi kaynaklar çerçevesinde hentbol camiası güzel işlere ve başarılara imza atmıştır. Hentbolun ülkemizde bir yerlere gelmesinde çok insanın da emeği geçmektedir. Kulüplerimizle, antrenörlerimizle, hakemlerimizle ve sporcularımızla hentbolu hem ülke içinde, hem de yurt dışında en iyi temsil etmek için görevimizi sürdürüyoruz.

Bu çerçevede de yukarıda belirttiğimiz gibi devletimizin bizlere sunduğu kaynakları, olanakları planlı ve programlı şekilde kullanma planı yürütürken, şüphesiz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere her zaman sunduğu fırsatları kullanma, bu noktadan hareketle de dışa açılma başlıca hedeftir.

Hentbolda bir sezonun ardından sporcularımıza verilecek en önemli ödüller arasında milli takım kadrosuna seçilme ve bu çerçevede de dış temaslara katılıp, Türkiye’de yapılan uluslararası plaj turnuvaları ile salon müsabakalarına da katılmaktır. Bir hentbolcu sezona başlarken de hedefi ligdeki başarıyı yakalamanın ardından bu noktaya erişmektir.

Hentbol Federasyonu’nun sezon başında gerçekleştirilen genel kurulunda kulüplerimizin onayını alarak seçilerek göreve başladık.

Hentbolumuzu devraldığımız noktada herkes doğrulayacaktır ki lig faaliyetleri gerçekleştirilememekte, yurt dışı temasları durmuş durumda idi. Ve bizler bu faaliyetleri hayata geçirmeyi planlarken, federasyonu da mali sıkıntı içerisinden kurtarmak için, başta Spor Dairemiz ve daha sonra da hentbol camiası ile birlik içinde çalışıp onların destekleri ile yola çıktık.

Geldiğimiz noktada da bu sorunları çok önemli ölçüde aşarak yeniden Türkiye’de milli düzeyde şampiyonluk başarısı noktasına ulaştık, final mücadelesi verdik.

Hafta sonu ülkemizde yaz sezonun ilk organizasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.

İskele Belediyesi’nde gerçekleştirilen bu organizasyona Türkiye milli takımı ve Türkiye Hentbol Federasyonu’na bağlı hakemler de katılarak mücadele etmişlerdir.

Bu faaliyetler gerçekleştirilirken Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Sn.Tarık Cengiz’in de ülkemizde yaptığı açıklamaları basından okuyarak büyük üzüntü ile karşıladık.

Sn.Tarık Cengiz’in federasyonumuza emeği geçmiş ve geçmiş dönemlerde başkanlık görevinde de bulunmuş bir kişinin daveti ile ülkemize gelmesi, ardından da “KKTC Hentbol Federasyonu şimdiki yönetimini tanımıyorum. Türkiye milli takımının İskele’deki turnuvaya gelmesi şimdiki yönetime destek mahiyetinde algılanmasın. Anlaşabileceğim bir yönetimle masaya oturup temaslarımızı geliştirebilirim” gibi bir açıklamada bulunması ve bizlerle hiç bir iletişimde bulunma fırsatına mahal vermemesi çok üzücüdür.

Bizler altını çizerek belirtmek isteriz ki kişisel ilişkilerle buralarda olmayıp, kişisel çıkarlar doğrultusunda hareket etmemekteyiz.

Bizler kişisel ilişkiler ve dostlukların belki gelip geçici belki de zamanla geride kalabileceğini ancak kurumların baki olduğu kanısındayız.

Bu noktada da genel kurulda kulüplerimiz tarafından seçilerek göreve geldikten sonra, hiçbir kurumla, hiçbir şahısla olumsuz bir diyaloğa girmeyip böyle bir diyalogda bulunmadığımızı hatırlatır, bu tip davranış içerisini de girmeyeceğimizi yineleriz.

Ne Türkiye Hentbol Federasyonu ile ne de başkanı Sn.Tarık Cengiz ile sözlü veya yazılı bir olumsuz diyaloğumuz olmadığı gibi resmi ziyaretimiz bile gerçekleşmemiştir.

Bizler KKTC Hentbol Federasyonu olarak ülke hentbolumuzu ve hentbolcumuzu en iyi platformlarda mücadele ettirmek, en iyi yerlerde yönetmek için çalışırken ülkemizdeki tüm kurum, kuruluş ve hentbol dostu ile hareket etmeye ihtiyacımız vardır.

Bunun yanında en başta da Türkiye Cumhuriyeti Hentbol Federasyonu’na ihtiyacımız vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Hentbol Federasyonu ile her zaman bir diyalog içinde hareket etme düşüncemiz olduğu ve buna da ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatırken, Türkiye Cumhuriyeti Hentbol Federasyonu Başkanı Sn.Tarık Cengiz’in basında çıkan açıklamalarını da talihsiz bir açıklama olarak yorumluyor, kendisinin bu konuda federasyonumuza karşı daha hassas bir tutum içinde olmasını beklediğimizi siz değerli kamuoyuna duyururuz.

“KKTC Hentbol Federasyonu Başkanı Barış Toprakçı ve yönetim kurulu üyeleri”